Formę opodatkowania działalności wybieramy przy jej zakładaniu, zazwyczaj też mamy możliwość jej zmiany do 20 stycznia każdego roku. Od jej wyboru zależy wysokość odprowadzanego podatku dochodowego. Do wyboru mamy:
Przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej możemy wybrać:
W przypadku rozliczeń najmu możemy opodatkować go prywatnie lub w ramach działalności gospodarczej. Najem prywatny rozliczamy przez zasady ogólne - 18% i 32% lub ryczałt ewidencjonowany - 8,5%. Natomiast najem rozliczany w ramach działalności opodatkowany może być przez zasady ogólne 18% i 32%, podatek liniowy – 19% lub przez ryczałt ewidencjonowany - 8,5% z wyłączeniem wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, związanymi z działalnością gospodarczą.
Wybór właściwej formy opodatkowania powinien być decyzją podjętą jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Rezygnacja z zasad ogólnych musi być przemyślana ponieważ nie zawsze jest formą optymalizacji podatkowej. Często dopiero przy stosowaniu wysokiej marży i niskich kosztach działalności podatek zryczałtowany jest opłacalny. O wyborze podatku liniowego powinna decydować wysoka kwota uzyskiwanych dochodów i ochroną naszych dochodów przed drugim stopniem skali podatkowej i stawką 32%. Jednocześnie wybór podatku liniowego to rezygnacja z większości ulg i odliczeń np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem, ulgi z tytułu wychowywania dzieci.